Keväällä 2026 Alue 1:n kerhot päättivät jakaa neljän pääkaupunkiseudulla sijaitsevan turvakodin kanssa tehtävän yhteistyön kerhojen kesken. ZC Helsinki Capital sai tuettavakseen turvakoti Pellaksen, joka toimii Espoossa.
Aloitimme perehtymällä turvakodin toimintaan tapaamalla Jenni Lemercierin, joka vastaa Pellaksessa toimivasta turvakodista. Hän selvitti meille, mitä tarpeita turvakodeissa yleensä on.
Mielenkiintoisinta oli kuulla, miten turvakotien ohjaajat pyrkivät turvaamaan ja tukemaan perhe- ja väkivaltatilanteisiin joutuneita eteenpäin elämässä. Turvakodeissa ammattilaiset tekevät uskomattoman arvokasta ja vaativaa työtä.
Kerhomme jäsenet halusivat myös tietää, miten kerhomme pysyy parhaiten auttamaan turvakoti Pellasta. Aluksi suurin puute on hygieniatuotteista. Turvakotiin saavutaan nopeasti ilman pitkäksi aikaa varattuja varusteita. Silloin kaikesta on pulaa.
Turvakodista saimme listan hygieniatuotteista, joita eniten tarvitaan. Toimitimme ison laatikollisen ja kolme kassillista voiteita, baby-kosteuspyyhkeitä, hammasharjoja ja -tahnoja, deodorantteja, hiusharjoja ja -lenkkejä, terveyssiteitä jne. – yhteensä lähes 200 tuotetta. Lisäksi lahjoitimme lastenkirjoja, pelejä ja piirustusvälineitä turvakodille.
Jatkamme tukea syksyllä. Tarvetta tukeen on.
Kuva ja teksti Anja Hurme