
Kerhomme Helsinki III vietti 40-vuotispäiviään juhlimalla tapahtumaa keskenämme tiistaina 13.5.2025.
Suuntasimme juhlareissumme Lahteen, jonne meille oli tehty kunnon kulttuurikierros. Kiitos lahtelaistaustaisten Seija Petrowin ja Sinikka Mustakallion. Saimme tuutin täydeltä Lahtea ja lahtelaisuutta sen kulttuuria ja historiaa.
Aloitimme Malvasta ja Olavi Lanun muodonmuutoksista. Sitä ennen tutkija Riitta Niskanen vei meidät matkalle Lahden historiaan. Lounastimme Seurahuoneella, jossa kirjailija Timo Sandberg kertoi romaaniensa synnystä ja Lahti-aiheisista dekkareistaan.
Fellmannin talossa eli Lahden museossa oli todellinen syväsukellus historiaan ihan kivikaudesta alkaen. Museon yläkerrassa tutustuimme evakkojen tarinoihin. Sibeliustalossa ehdimme tehdä kiertokävelyn.
Puhetta riitti! Niin naisten oikeuksista, lapsiavioliitoista, ilmastosta ja tasa-arvosta. Iltapäiväkahvit raparperikuohuineen nautimme Karirannan kahvilassa. Saimme paikalle piirin NOT puheenjohtaja Marja Koivulan, joka kukitti paikalla olleen perustajajäsen Leena Täublerin.
Muut perustajajäsenet Liisa Larjamo, Ritva Lund sekä Maini Mannerkoski-Willman olivat estyneitä. Lähetämme heille iloiset ja nauravaiset terveiset: perustitte hienon ja mukavan kerhon ajamaan naisten ja tyttöjen oikeuksia! Tästä on hyvä jatkaa kohti seuraavia pyöreitä vuosijuhlia.
Juhlaretkelle oli päätetty laittaa hienot hatut. Arvatkaa, moniko muisti!