Zonta Spirit

Naistenpäivän tilaisuus 8.3.2025 – Yhdessä kestävän tulevaisuuden puolesta

Timo Huhtamäki
Kuva Sanni Hirvinen

Zonta-kerhot Helsinki I, Helsinki III, Helsinki IV, Helsinki Capital ja Vantaa II järjestivät 8.3.2025 ensimmäistä kertaa yhdessä naistenpäivän tilaisuuden. Tilaisuuden teemana oli kestävä kehitys ja se, miten ilmastonmuutos vaikuttaa naisiin ja tyttöihin. Ajankohtainen aihe houkutteli paikalle n. 130 osallistujaa.

Zonta-kerho Helsinki I:n hallituksen jäsen Suvi Hirvonen-Ere avasi ja juonsi tapahtuman ja välitti presidenttimme Salla Tuomisen tervehdyksen. Lauluryhmä Vielä aloitti tilaisuuden tunnelmallisella musiikkiesityksellä, jonka jälkeen Zontien puheenvuoron piti Helsinki IV -kerhon jäsen, käsikirjoittaja ja elokuvaohjaaja Niina Vuorisara.

Tilaisuuden pääpuhuja oli EU:n ilmastolähettiläs, Emmy Clothing Companyn toimitusjohtaja Timo Huhtamäki. Huhtamäki herätteli yleisöä muutamilla luvuilla: Maailmassa valmistetaan vuosittain 100 miljardia vaatetta. Vain 8 % vaatteista kierrätetään globaalisti- suurin osa päätyy kaatopaikoille tai poltettavaksi. Kulutuksen tilalle on saatava vaatteiden kestättämistä, eli niiden pitämistä pidempään käytössä ja sen jälkeen kierrättämistä.

Huhtamäki kertoi, että EU:ssa materiaalien kiertotalousaste on 12,5%, mutta Suomessa vain 5%. ”Tilanne on onneksi korjaantumassa, sillä vuoden 1997 jälkeen syntynyt Z-sukupolvi ostaa vaatteensa yhä useammin käytettyinä. Toinen tärkeä ryhmä on äidit – lasten vaatteita ja leluja kierrätetään yhä enemmän. Rakenteet muuttuvat hitaasti, mutta käytös muuttaa maailmaa välittömästi”, Huhtamäki totesi. ”Kiertotalous on lääke talouden menestykseen, työllisyyteen ja ilmastonmuutokseen”, summasi Huhtamäki.

Sanna Nuutilan kirjoittama artikkeli löytyy zonta.fi -sivulta tästä.